Rola badań w profilaktyce
Jak czytać wyniki badań krwi?
W badaniach ilościowych (określających ilość danej substancji, np. danego hormonu), przy każdym wyniku umieszcza się tzw. zakres referencyjny „od” (minimum) – „do” (maksimum). Jeśli wynik znajduje się pomiędzy wartościami granicznymi przyjmuje się, że jest on prawidłowy, choć oczywiście zdarzają się wyjątki i dlatego wyniki powinny być interpretowane przez lekarza.
Warto wspomnieć o popełnianym przez pacjentów błędzie – wynik „pozytywny” badania obecności czynnika chorobotwórczego (np. wirusa HCV) nie oznacza, że wszystko jest w porządku, ale wręcz przeciwnie – że stwierdzono infekcję!
Profilaktyka i znaczenie badań krwi.
Laboratoryjne badanie krwi to dobry sposób kontrolowania swojego zdrowia, a gdy coś nie w porządku, wyniki badań krwi stanowią nieocenioną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów leczenia.
Profilaktyczne badania krwi powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku – w większości przypadków daje to możliwość wczesnego wykrycia niepokojących procesów zachodzących w organizmie. O ich zlecenie można poprosić lekarza, jednakże obecnie można, a nawet trzeba o zdrowie troszczyć się samemu. Płatne badania można wykonać w niepublicznych laboratoriach w całej Polsce – nie ma potrzeby posiadania skierowania, czy wcześniejszego umawiania się na wizytę.
Jakie choroby mogą wykryć badania krwi?
Praktycznie wszystkie choroby powodują zmiany w składzie i obrazie krwi. Co więcej, na podstawie badań laboratoryjnych można określić ryzyko zachorowania na choroby, które mogą pojawić się w przyszłości. Np. wykonywane na podstawie próbki krwi badania genetyczne są pomocne w określeniu ryzyka zachorowania na nowotwór piersi (mutacja genu BRCA1).
W Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA. Pozornie oszczędzając na badaniach laboratoryjnych, narażamy się na poważne problemy zdrowotne i często bardzo poważne wydatki związane z chorobą i jej leczeniem. Na zdrowiu nie warto oszczędzać!